Adres Çarşı Mah. 1803. Sok. No14/A Şehzadeler Manisa
Telefon 05510439499

Manisa Kombi Bakım

Kombi, evinizi ısıtan ve sıcak su sağlayan tek bir ünitedir. Önemli yer tasarrufu ve enerji verimliliği avantajları sundukları için her yerde giderek daha popüler hale gelmektedirler.

Bununla birlikte, tüm ısıtma sistemlerinde olduğu gibi, kombinizin de optimum performansını korumak ve mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlamak için düzenli bakıma ihtiyacı olacaktır. İşte kombinizi iyi durumda tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey.

Basınç Kontrolünü Düzenli Olarak Sağlayın

Modern kombilerin çoğunda, doğru basınç miktarının kolayca kontrol edilebileceği bir basınç göstergesi bulunur. Basıncı ya bir kadranla ya da dijital bir ekranla gösterecektir.

Göstergedeki ibrenin 1 ile 1,5 bar arasında yükseldiğini görebilmeniz gerekir. Eğer ibre kırmızı bölgedeyse, bu basıncın çok yüksek olduğu ve düşürülmesi gerektiği anlamına gelir.

Benzer şekilde, basınç 1 barın altındaysa, sisteminizdeki bir sızıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer durum buysa, teşhis ve olası çözüm için muhtemelen bir Gas Safe mühendisi çağırmanın zamanı gelmiş demektir.

İnsanların kombileriyle yaşadıkları en yaygın sorunlardan biri düşük basınçtır. Sinir bozucu olsa da, sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Sıcaklık Kontrolünüzü Yapın

Kombiniz düzgün ısınmıyorsa veya sıcak suyun çıkmasında sorun yaşıyorsanız, sıcaklığı kontrol etmeniz gerekebilir, düzenli kombi bakım yaptırmanız iyi olacaktır. Sıcaklık, sisteminizin verimliliğinde önemli bir faktördür ve her ay enerji faturalarınıza ne kadar harcadığınız konusunda büyük bir fark yaratabilir.

Radyatörlerin ve suyun çıkış sıcaklığını ayarlamak için kombinizin ön tarafındaki dijital kadranları kullanabilirsiniz. Maksimum verimliliği sağlamak için bu sıcaklıklar 75 derece ile 60 santigrat derece arasında olmalıdır.

Yoğuşmalı bir kombinin akış sıcaklığını düşürmek, daha verimli çalışmasını sağlayarak gaz faturanızdan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Evinizin konforunu olumsuz etkilemeden mümkün olan en düşük ayarı kullanmak iyi bir fikirdir.

Su Seviyesini Kontrol Edin

Bir kombi, dökme demir ve çelik parçalarını yağlamak için suya ihtiyaç duyar, bu nedenle yeterince su yoksa sıcak su talebinizi karşılamakta zorlanacaktır. Neyse ki, bu özellikle karmaşık bir sorun değildir ve genellikle profesyonel yardıma ihtiyaç duymadan çözülebilir.

Yapılacak ilk şey, basınç valflerinizin sıkıca kapalı olduğundan emin olmaktır. Bu, kombinizin düzgün çalışmasını sağlamak için düzenli olarak yapılması gereken basit bir bakım görevidir.

İkinci olarak, genleşme kabının iyi çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin. Bu, normal kombinizden tankınıza giden borudur.

 

Sayfamızı Paylaşın

Blog


Etiketler