Adres Çarşı Mah. 1803. Sok. No14/A Şehzadeler Manisa
Telefon 05510439499

Patlayan Boru Olduğunda Ne Yapmalı?

Aniden bir su şebekeniz patladığında anında etkilenebilirsiniz. Su her yere fışkırıyor ve mülkünüze zarar verecektir. Biraz bilgi ve önceden hazırlık yaparak kendinizi panik modundan kurtarabilir ve ana su patlamanızı güvenle atlatabilirsiniz.

Su kesintileri için uygun eylem planını tartışmadan önce, bir numaralı önceliğinizin ne olduğunu bilmelisiniz: mutlaka tesisatçıyı aramanız gerekiyor! Tesisatçıyı aramak, sizi büyük su ana hasarlarından koruyan savunma hattınız olacaktır.

Artık profesyonel yardım yolda olduğuna göre, patlayan su ana acil durumunuzla başa çıkmak için eylem planınızı yapmaya hazırsınız. İlk düşünceniz ve eylem planınız ana vanayı kapatmak olmalıdır. 

İlk olarak, ana su vanasını kapatın. Bir su patlaması yaşarsınız ve her yere su püskürtülürken ana kapatma vanasını aramak için her yeri karıştırabilirsiniz. Ana vana su saatinizin olduğu yerdedir. Buradan vanayı kapatabilirsiniz. Bir sonraki adım, tüm muslukları boşaltmaktır. Çoğu su patlaması olayı, kışın suyun donduğu ve boruların içinde genleştiği zaman meydana gelir. Sıhhi tesisat sisteminden fazla suyu çıkardığınızda, özellikle suyun donma ihtimali varsa ekstra basıncı tahliye etmiş olursunuz. 

Soğuk su musluklarını açın ve borulardaki fazla suyu boşaltın. Tuvaletleri de unutmayın. Tuvaletleri, boşaltılması gereken soğuk su kapatma vanaları olarak düşünün ve birkaç kez sifonu çekin. Sonrasında ise Manisa tesisatçı ile iletişime geçerek patlayan borunun tamirini bekleyin.  

 

 

Sayfamızı Paylaşın

Blog


Etiketler