Adres Çarşı Mah. 1803. Sok. No14/A Şehzadeler Manisa
Telefon 05510439499

Su Kaçağı ve Sızıntılara Karşı Evinizi Dinleyin

Evinizdeki bir sızıntıdan şüpheleniyorsanız atmanız gereken adımlar söz konusudur. Bu adımlar neticesinde bir kaçak veya sızıntı olup olmadığı anlaşılır. En önemli husus su sayacının izlenmesi olur. Öncelikli olarak tüm musluklarınızın kapalı olduğunu bilerek su saatinizi kontrol edin. Sayaç çalışıyorsa mutlaka bir kaçak ve sızıntı bulunmaktadır.

Su Sayacınızı İzleyin

Bir sızıntıdan şüpheleniyorsanız, evinizin su sayacını izlemek size kesin bir cevap verecektir. Sayaç genellikle sokağın yakınında veya (sıcaklığın donma noktasının altına düşmediği bölgelerde) rögar tipi bir kapağın altında, evin yan tarafında veya arkasında, su besleme hattının eve girdiği yerin yakınında bulunur. Su sayacını izlemek için şu adımları izleyin:

  • Evinizdeki tüm su musluklarını kapatın ve çamaşır ve bulaşık makinesinin çalışmadığından emin olun.
  • Su sayacını kontrol edin ve gördüğünüz sayıları not edin. Bir saat sonra tekrar gelin ve tekrar kontrol edin. Rakamlar değiştiyse, bir yerlerde bir sızıntı var.
  • Su kaçağının evde mi yoksa dışarıda mı olduğunu belirlemek için evinizin ana su besleme borusundaki kesme vanasını kapatın. Bu, ya bir bodrum katında ya da su borusunun eve girdiği bir hizmet odasında bulunur.
  • Su sayacını kontrol edin, sayıları yazın ve bir saat daha bekleyin. Tekrar kontrol ettiğinizde rakamlar değişmediyse su kaçağı evinizin içindedir. Rakamlar değiştiyse sızıntı eve giden gömülü su hattındadır.

Apartman Girişi Ya da Bahçenizdeki Çimleri Kontrol Edin

Herkes yemyeşil bir çim ister, ancak bahçenizdeki bir alan çimlerin geri kalanından çok daha yeşilse (ve daha hızlı büyüyorsa), gömülü bir su hattının sızdığı noktayı gösterebilir. Sızıntı çok ise, zemin yüzeyinde bazı su birikintileri bile görebilirsiniz.

Tuvaletinizi Test Edin

Armatürlerin veya cihazların etrafında su birikintisi bulamazsanız. Tuvaletin onarılması gerekip gerekmediğini kontrol edin çünkü bu  iç sızıntı için en önemli noktadır. Tuvaletin klapesi (klozet sifonu çekene kadar suyun hazneye girmesini önleyen kauçuk bir tıpa) zamanla kırılgan hale gelerek suyun hazneden hazneye akmasına izin verebilir. Bir şişe gıda boyası alın ve evdeki her tuvaletin deposuna birkaç damla koyun. Bir klozet sızdırıyorsa, beş dakika içinde kase de renk görünecektir. Kasede renk bulursanız, bir tesisatçı çağırın bu aşamada Manisa Tesisat olarak sizlere gereken desteği uzman kadromuzla sunuyoruz.

Sızan İpuçlarına Karşı Dikkatli Olun

Lavabonun altındaki besleme hattındaki bir armatür kırılırsa ve su fışkırırsa, sorunun nerede olduğunu hemen anlarsınız, ancak bazı sızıntılar çok daha sinsi olur! En kötü durumda, su bir duvar içindeki boru bağlantılarından yavaşça damlayabilir ve büyük hasara neden olana kadar fark edilmeyebilir. Su sayacı testi şu anda bir sızıntınız olmadığını gösterse bile, gelecekte herhangi bir noktada sızıntı meydana gelebilir bunu anlayamazsınız. Bu çerçevede ileri teknolojik aletlerimizle Manisa Su Tesisatçısı olarak sizlerin su kaçakların lazer tespit cihazlarımızla anında buluyoruz.

Duvar renk değişikliği ile bu alçıpanın arkasından su sızdığını ve ön tarafa doğru sırılsıklam olduğunu gösterebilir. Tavan ve duvarlardaki su lekeleri genellikle sarımsı veya kahverengimsi renktedir.

Köpüren boya veya şişkin duvar kağıdı. Her ikisi de duvar panosunun ıslak olduğunun ve boya veya duvar kağıdının artık sıkıca yapışmadığının işaretleridir. Bazı durumlarda, duvar panosunda su hasarının daha kapsamlı olduğunu ve duvar panosunun değiştirilmesi gerektiğini gösteren bir şişkinlik de fark edebilirsiniz.

Damlayan bir ses. Bazı sızıntılar tamamen sessiz olsa da (örneğin, su bir duvar dikmesi boyunca ilerliyorsa) diğer sızıntılar bazen duyulabilir ve size sızıntının yeri hakkında bir ipucu verir. Bu gibi durumlar sizlerin uzman bir tesisatçıya ihtiyacınız olduğu göstergesi olabilir. Bakım ve onarım ile diğer hususlarda uzman eller olarak Manisa Tesisat 7-24 sizlere hizmet veriyor.

 

Sayfamızı Paylaşın

Blog


Etiketler