Adres Çarşı Mah. 1803. Sok. No14/A Şehzadeler Manisa
Telefon 05510439499

Tıkalı Lavabo Açarken Önemli Noktalar

Tıkalı lavaboyu açmak için kullanılan pek çok yöntem vardır. Tıkalı lavabolar evlerde çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle yapımı eski olan binalarda daha sık bu durumla karşılaşılır. Binanın yaşına bağlı olarak ya da yapımında kullanılan malzemelerin zamanla eskimesi sonucunda ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak yeni yapılmış binalarda da görülebilmektedir. Kullanım durumuna bağlı olarak lavabo tıkanıklığı meydana gelebilir. Genellikle bu durumun nedeni, katı gıdaların lavaboya atılmasından dolayıdır. Lavabo tıkanıklığını açmak için kolay yöntemler vardır. Bazen basit bir şekilde bu sorun halledilebilirken bazen de oldukça zor olabilmektedir. Çünkü tamamen tıkalı olan lavaboların açılması biraz zor olmaktadır.

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri Nelerdir?

 Tıkalı lavabo açma yöntemleri açıklanacak olursa, şu şekilde belirtilebilir;

  • Lavoba tıkanıklıkları için özel olarak tasarlanmış küçük pompalar ile bu sorunu çözebilmek mümkün olabilmektedir. Pompayı, lavabo süzgecinin üzerine getirerek, hava almayacak şekilde yerleştirmek gerekir. Ardından pompalamaya başlanarak lavaboyu tıkayan cisimler süzgece yakınsa, yukarı doğru gelmesi sağlanabilir.
  • Sağlam bir tel yardımı ile tıkalı lavaboyu açabilmek mümkündür. Telin kancalı olan kısmı lavabo borusundan sokulmalıdır. Lavabonun alt kısmında bulunan sifonunun pimaş borusuna bağlı olduğu kısım çıkarılarak, teli oradan sokmak gerekir. Teli yavaş bir şekilde borunun kenarından sokarak, tıkanıklığa sebep olan cismin arka tarafına gelmesi sağlanmalıdır. Bu aşamadan sonra yavaş bir şekilde telin dışarıya doğru çekilmesi gerekir.
  • Lavabo açıcı ya da kostik yardımı ile de bu soruna çözüm bulunabilir. Tıkalı olan lavaboya açıcı döküldükten sonra üzerine kaynar su dökülmelidir. Kostik kullanıldığında ise, kaynar su ile bir karışım hazırlanarak, lavaboya dökülmelidir. Daha sonra yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika bekletilmelidir. Ardından tıkanıklık açılırsa, lavaboya bol su dökülmesi gerekir.

Lavabo Neden Tıkanır?

Tıkalı lavabo pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Açıklanacak olursa;

  • Kullanıma bağlı olarak lavabolarda zaman içerisinde kireçlenme oluşabilir. Bu durumun ilerlemesi sonucunda kireç lavaboyu daraltarak, tıkanıklığa neden olur.
  • Çeşitli yağların lavaboya dökülmesi sonucunda, yağlar lavaboya yapışarak tıkanıklığa sebep olur.
  • Binanın yapım aşamasında, inşaat kalıntılarının lavabo içerisinde kalması tıkanıklığa sebep olabilir.
  • Lavabo içerisinden akan suların atılmasını sağlayan boruların eğiminin yetersiz olması da bu duruma neden olacaktır.
  • Lavabo içerisine bazı katı maddelerin atılması sonucunda tıkanıklık meydana gelebilir.

 

Sayfamızı Paylaşın

Blog


Etiketler