Adres Çarşı Mah. 1803. Sok. No14/A Şehzadeler Manisa
Telefon 05510439499

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi basıncı gün içerisinde sürekli düşerse bu durumun birkaç sebebi olabilir. Kombinin içeriğindeki eşanjör cihazında bir arıza olabilir. Aynı zamanda tesisat borularında bir problem olduysa, vananın bozulması gözlemlendiyse ve patlama gibi durumlar söz konusuysa da kombinin basıncı düşebilir. Kombinin basıncının düşmesi ise peteklere su gitmesini önler. Böylece petekler de yeterince ısınmaz. Bu durumla kış aylarında karşılaşmak insanları mağdur eder. Çünkü kombinin ısısı ne kadar çok artırılırsa artırılsın peteklere su gitmeyeceği ısınmaz. Böylece doğal gaz faturası da yüksek gelecektir.

Kombi Basıncının Düşmesi

Kombi basıncının düşme sebepleri birden fazla olabilir. Bunun için kombide detaylı bir arama yapılmalıdır. Kombi basıncının 2- 3 ayda bir düşmesi normal bir durum olarak kabul edilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman kombinin alt kısmında bulunan küçük vana ile kombinin basıncı artırılabilir. Kombi basıncının sürekli düşmesi sebepleri şu şekilde sıralanmıştır;

  • Kombi basıncının düşme sıklığı o kombide bir sorun olup olmadığını gösterir.
  • Eğer kombi basıncında gün içerisinde sürekli düşmeler görülüyor ise kombinin eşanjöründe küçük bir çatlak oldu görülebilir. Bu durumu fark etmek çok zordur çünkü çatlak içerisinde su buharlaşmaktadır.
  • Basınç düşmesi bu durumdan daha fazla gözlemlenirse tesisat sisteminde daha büyük bir su sızıntısı olabilir.
  • Kombideki ufak çatlak bile su basıncını sürekli düşürecektir.
  • Bar göstergesini takip ederek temiz su basıncının ne kadar düştüğü gözlemlenebilir.
  • Bu gibi durumlarda kişilerin yapabileceğim pek bir şey yoktur o yüzden deneyimli bir tesisatçı çağırmak gerekir.

Kombinin Basıncını Düzeltmek

Manisa su tesisatçısı kombiyle ilgili ortaya çıkan sorunları da kolay bir şekilde çözebilmektedir. İlk olarak su basıncının düşmesinin sebebi tespit edilir. Su basıncının düşme sebebi eğer bir kaçak sonucunda gözlemleniyor ise ilk olarak o kaçağın yeri tespit edilir. Kullanılan araçlar ve malzemeler sayesinde tespitin daha kolay yapılması sağlanır. Deneyimli bir ekip kaçağın olduğu yeri bir an önce düzeltebilmek için işlemlere başlar. Kombi basıncının düşmesine sebep olan durum bir daha tekrarlamasın diye çatlağın bulunduğu kısım daha kaliteli malzemelerle değiştirilir. Eğer çatlak küçük ise yine kaliteli bir malzeme ile tamamen kapatılır.

 

Sayfamızı Paylaşın

Blog


Etiketler