Adres Çarşı Mah. 1803. Sok. No14/A Şehzadeler Manisa
Telefon 05510439499

Tuvalet Rezervuarı Nasıl Temizlenir?

Hayatımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde bazı eşyaların bakımı ve temizliği gibi hususları göz ardı edebiliyoruz. Bu durum daha çok ulaşamama ya da bizim yapamadığımız işlerden kaynaklanmaktadır. Tuvalet rezervuarı ve tankı gibi temizlenmesi ve bakımının yapılması gereken yerler bir takım sorunlar yaşamadan uzak durduğumuz yerlerin başında geliyor.

Sağlık Açısından Tuvaletlerin Temizliği

Tuvaletlerin hepsinde sifonu çekmek için kullandığımız suyu biriktirdiğimiz tatlı suyla dolu rezervuar görevini gören bir deposu bulunmaktadır. Buradaki su dolumu ve boşaltımı suyun kalitesine göre parçalarda bir takım tortular bırakmaya başlar. Özellikle çok kireçli sularda plastik malzemeler kireç kaplar ve istenilen görevi göremez haline gelebilir. Özellikle suyun akışını açın ve kesen mekanizmanın yerine oturmaması halinde buradan sürekli su akıntısı meydana gelir ve dolayısıyla su faturalarınızda artış göstermiş olur.

Yine tuvaletlerde özellikle sıcak yaz mevsimlerinde oluşan mikroorganizmalar ve mineral tortular da kişinin sağlığı açısından negatif yönlü etkiler gösterir. Çok sık kullanılmayan ve sifonların çekilmediği tuvaletlerde bu durum küf noktasına kadar gider. Bu sebeple sağlık açısından evimizin tuvaletleri, su deposu ve rezervuarı ile parçalarının da bakıma ihtiyacı vardır ve temizlenmesi gerekir.

Tuvalet Tankı Ne Sıklıkta Temizlenir

Sürekli kullanımda bulunan tuvaletlere ait su tanklarının yılda en az iki üç kez temizlenmesi gerekmektedir. Bu durum sizin su kalitenize göre değişir. Çok sert ve kireçli suya sahipseniz bu sayıyı da mutlaka artırmak gerekiyor. Teknik olarak bakıldığında en azından iki ayda bir temizlenmesi hem sağlığınız hem tuvalet parçaları açısından önem arz eder. Böylelikle klozetteki pas, kireç ve diğer lekelerinde temizlenmesi sağlanırken tuvalette hava almış olur.

Tuvalet temizliğinde uzman ellere ihtiyacınız yoktur. Ancak klozetinize bağlı olarak gömme su tankınız bulunuyorsa bunun içini temizlemek için Manisa Tesisatçı gibi uzman tesisatçı desteği duyabilirsiniz. Manisa ili ile ilçelerinde tesisat ve diğer bakım işlerinde mutlaka ihtiyacınız olan işinin ehli insanlar olacaktır. 7-24 istenilen saatte ulaşım sağlayabileceğiniz ve destek alabileceğiniz bir adresin olması da ayrı bir avantaj sağlar.

Nasıl Temizlenir

Tuvaletlerin kendisinin temizliğinde uzun saplı sert fırça, sünger, sizin tercihinize göre lastik eldivenler yardımıyla temizlenebilir. Burada kimyasal ürünler de temizlik açısından önemli olabilir. Daha çok beyaz sirke, dezenfektan temizleyiciler ile  tuz ruhu ve çamaşır suyu da temizlik açısından kullanılabilen ürünler.

Klozetin su deposunu temizleyebilmeniz için öncelikli olarak vanadan buranın suyunu kapatın ve sifonu çekerek depoyu boşaltın. Böylelikle temizlik çok daha kolay hal alır. Gömme tankların içinin temizlenmesinde plastik parçalar önemli yer tutar. Manisa bölgesinde ikamet ediyorsanız malzemelerin zarar görmemesi için Manisa su tesisatçısı adresinden de deste alabilirsiniz.

Klozet tankının üstündeki kapağı dikkatlice çıkarın. İçindeki plastik parçalarda kireç tortuları bulunuyorsa buralara kireç çözücü sıkın. Bekleyin. Azalmaması halinde bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Boş bulunan yerlerdin fırçalanması suretiyle yada süngerle sürterek kenar boşluklarını temizleyin. Buralarda tortu var mı küf var mı onlara bakın. Plastik parçalarda kırılmalar söz konusu olabilir. Bu kırık parçaların değişimini sizlerin yapması mümkün değildir. Bu sebeple usta bir tesisatçıdan destek almaya çalışın. Bu anlamda Manisatesisat.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İçinin temizliği ile dezenfektanı için çamaşır suyunu kullanabilirsiniz. Ayrıca dezenfektan bulunuyorsa bu sıvıyı da sıkarak mikroorganizmalardan tuvalet tankınızın temizliğini sağlar ve daha sağlıklı bir kullanımın yolunu açabilirsiniz. Temiz su ve pis su tesisatları ve montajı ile diğer evimizde kullandığımız doğalgaz gibi tesisatlar hayatımız ve sağlığımız açısından da önem taşıyor.

 

Sayfamızı Paylaşın

Blog


Etiketler