Adres Çarşı Mah. 1803. Sok. No14/A Şehzadeler Manisa
Telefon 05510439499

Sıhhi Tesisat Problemleri ve Sebepleri

Evimiz ve iş yerimizde sık rastladığımız sıhhi tesisat problemleri zaman içerisinde can sıkıcı bir hal alır ve çözüm önerileri ile bunun sebepleri araştırılmaya başlanır. Tesisatlardaki patlamalar, kaçak ve sızıntılar ile yenilenmesi işlemlerinde Manisa Tesisat olarak sizlere bu anlamda destek veren firma olduğumuzu hatırlatarak öncelikle tesisatın ne olduğunu anlatmakta gerekiyor.

Evinizdeki Sıhhi Tesisat Önemlidir

Evinizde ihtiyacınız olan temiz suyun her alana dağıtılması ve kullanmış olduğunuz sularında en uygun haliyle evinizden dışarıya atılması ile kanalizasyona bağlanması gibi bir dizi boru sistemine sıhhi tesisat denilmektedir. Yani hem temiz hem pis su borularının tamamı tesisatlardan meydana gelir. Bu tesisatın oluşturulmasında proje önemlidir. Eviniz ve iş yerinizin bulunduğu hane sayısı ve kullanımına göre farklı boru ebatlarında kurulacak olan tesisat büyük bir deneyim ve yılların tecrübesini ister.

Tesisatta Kullanılan Malzeme Kalitesi

Tesisatın kurulumu aşamasında yetersiz malzeme kullanılması uzman olmayan kişilerin tesisat bağlantılarını gerçekleştirmesi zaman içerisinde tesisatta patlamalara neden olur. Kurulmuş olan tesisat kapasitesi kullanıma kaldıramaz ve bir yerlerden su kaçırmaya başlar. Tıkanıklıklar oluşmaya başlar. Evinizi uzun süre kullanmanız ve sevdiklerinizin sağlığı açısından da çok önemli olan tesisatların kalitesi ve standardı da bu anlamda önem kazanır.

Su tesisatının projelendirilmesinde özelikle temiz suyun bir sıvıya teması olmadan evinize, işyerinize ulaşması gerekir. Suya karışacak malzemeler sizlerin sağlını tehdit edebilir. Bu aşamada evinizin her yerine ulaşması için suyun miktarının belirlenmesi, basıncının ayarlanması gerekir. Bu basınç ile kullanılacak malzemelerde önem arz eder.

Pis Su Atıklarının Kanalizasyona Bağlanması

Pis su atıklarında kullanılan tesisat boruları ve kapasiteleri de önemlidir. Hane sayısına göre farklı büyüklükteki borular kullanılması gerekir. Çoklu kullanımlarda artan pis su ile bunun kapasitesinin yeterli olması ve kullanım sonrası tesisattan hızlıca inerek kanalizasyona karışması da önem kazanır.

Tesisatların döşenmesinde kullanılan boru ile diğer malzemeler standartlara uygun kaliteli malzemelerden üretilmiş olanlarından kullanılması gerekir. Ayrıca yaşanılan esnemeler sonrası da bu tesisatların zarar görmemesi için montajlarının da sağlam yapılması önem arz eder. Bu gibi hizmetlerinizde arayacağınız Manisa Su Tesisatçısı sizlere projenin hazırlanması ve montajı da dahil olmak üzere ekonomik çözümler sunar.

Sık Yaşanan Sıhhi Tesisat Problemleri

Eski tesisatların montajı madeni borular ile yapılmaktaydı. Günümüzde plastik borular ile yapılmaktadır. Ancak eski su tesisatlarında bozulmalar, paslanmalar ile küf oluşur. Oksitlenme ile borunun yapısındaki galvaniz özelliğini kaybeder ve ömrünü tamamlamıştır. Bu sebeple bu boruların sağlınız açısından da değiştirilmesi gerekir.

Plastik borular su sızıntısı yapabilir. Bunun sebebi plastik borunun yırtılması, delinmesi olabilir. Genelde tesisatın montajı sırasında işçi hatalarından kaynaklanır. Ayrıca tesisat gerekli basınca uygun olmayabilir ve patlaması da mümkündür.

Su bataryaları da zamanla su kaçırmaya başlar. Burada en çok kullanım esnasında temizlik için kullanılan kimyasal malzemelerde bataryalara zarar verir ve sızıntıya neden olabilir. Bağlantı bölgelerinde ve contalarında eskime sonrası da sızıntılar gerçekleşebilir. Bu sebeple Manisa Tesisat olarak sizlerin yeni batarya ile contalar ile daha uzun ömürlü kullanımlar olmasını  tavsiye edebiliriz.

Tüketicilerin bir şikayeti de su borularından sürekli sesler geliyor olmasıdır. Su borularının montajında esnememesi açısından sabit bir şekilde takılması gerekir. Fakat bazı yerlerde bu standartların altında kalır. Bu gibi nedenlerden dolayı basınçla birlikte sarsıntı yapan borular da aynı zamanda ses yapmaya başlar.

Evimiz ile iş yerimizde kullanmış olduğumuz sıhhi tesisatlarda işçi hataları olduğu gibi malzemelerinde yanlış kullanılması ile zamanla bir takım sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu anlamda sizlere en yakın tesisatçı olarak Manisa Tesisat 7-24 sizlere hizmet veriyor.

 

Sayfamızı Paylaşın

Blog


Etiketler