Adres Çarşı Mah. 1803. Sok. No14/A Şehzadeler Manisa
Telefon 05510439499

Atık Su Borusu Temizliği Nasıl Yapılır?

Atık Su Borusu Temizliği Nedir?

Oturduğumuz yapıların mutfak, tuvalet ve banyo bölümlerinde pis su boruları bulunur. Bu borular da en sık rastlanılan sorun ise tıkanma ve kötü kokudur. Kullanıcının yaptığı herhangi bir hata yoksa tıkanma sebebi boruların çökme nedeni ya da meyilsizliktir. Yapacağımız Atık Su Borusu Temizliği işlemi ise birçoğumuzun evinde gerçekleşen bu sorun için geliştirilmiş bir çözüm yöntemidir. İyi hesaplama ve planlama yapılmayan tesisatlar da bu sorunla çok sık karşılaşılmaktadır.

Bu sorunla karşılaşmamak için pis su tesisatı yapılırken meyil verilmesi ve ana gider borusuna bağlanması gerekir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi fazla meyil verilmesi durumunda ise su atıktan önce gider ve pislik borunun içinde kalır bu yüzden de tıkanma ve kötü kokular meydana gelir. Genellikle bu duruma mutfak borularında sık sık denk gelinir. Sebebi ise lavaboya atılan yağlı atıklardır. Lavaboya atılan yağlı atıkların yanı sıra meyve, sebze kabukları ve lavaboya dökülen yemekler de lavaboların pis su borularının tıkanmasına sebebiyet vermektedir.

Meyil oranı az verilmiş gider borularında da yine aynı sorunlarla karşılaşılır. Meyil verilmemiş pis su borularında da daralma olduğu görülmüştür. Bu daralmaların meydana geldiği borularda da sızıntılara denk gelmek mümkündür. Bu sızıntıların dışında pis su borularının patlaması sonucu su baskınları da meydana gelebilir. Bu yüzden pis su borusu tesisatı yapılırken kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Ezilmiş, paslanmış ya da eskimiş malzemeler kullanılmamalıdır. Aksi durumlarda tıkanma ve kötü kokular yapılar da yaygınlaşıp toplum sağlığını da olumsuz olarak etkileyecektir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için tesisatlar da iyi hesaplama ve planlama yapmak çok önemlidir.

Atık Su Borusu Temizliği Nasıl Yapılır?

Atık su borusu temizliği su jeti kullanılarak yapılmaktadır. Yapının hiçbir bölgesine dokunulmadan ve kırma işlemi gerçekleştirilmeden yapılan bu temizlik işleminde pis su gideri borularının içlerinde daralma varsa da çözüm bu şekilde bulunmuş olur. Ayrıca bu işlem gerçekleştikten sonra tesisat sıfırdan yapılmış bir tesisat gibi tertemiz olmuş olur. Bu işlem aynı zamanda yapının içinde bulunan ana gider boruları da dâhil olmak üzere tüm tesisata da uygulanabilir. Bu işlem gerçekleştikten sonra pis koku ve tıkanma için aranan çözüm bulunmuş olur. Pis koku ve tıkanmanın devam etmesi halinde ise ana gider borularının kontrol edilip aynı işlemin o borular üzerinde de uygulanması gerekir. Aynı işlem ana gider borularında da gerçekleştirildikten sonra çözüm yüksek ihtimalle bulunacaktır. Pis koku ve tıkanmaların devam etmesi halinde ise farklı çözüm yöntemlerine başvurulabilir. Ayrıca ana gider borularında da aynı şekilde nadir olsa da daralma görülebilir.

Ana gider borularında daralma çok nadir görülse bile bu tip durumlarla da karşı karşıya gelinmektedir. Bu tip durumlarda ise temizlik işlemi rögar üzerinden yapılmalıdır. Ana atık su gider boruları rögara dökülmelidir. Rögar kapağının bilinmediği ya da bulunamadığı durumlarda ise işlem tuvalet ya da mutfak kısmından da gerçekleştirilebilir. Yalnız bu temizlik işleminin rögar üzerinden yapılması daha kesin bir çözüm getirecektir.

Rögar Tespiti Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan teknolojilerle rögar tespiti yapmak eskisinden çok daha kolaydır. Rögar tespitinin doğru olması için günümüz teknolojilerinden faydalanmak bizlere en doğru tespiti verecektir. Bu tespitin yapılması için de günümüz teknolojilerinin yanı sıra tespit detektöründen de faydalanılır. Bu tespit detektörüyle aynı zaman da atık su borularının tespiti de yapılabilir. Tespitler yapıldıktan sonra atık su borusu temizliği işlemine başlanır.

 

Sayfamızı Paylaşın

Yararlı Bilgiler


Etiketler